Szybki kontakt

Gminne Schronisko dla Zwierząt
Jamrozowizna 1,
42-270 Kłomnice
Tel.: 34 321 5 987
Tel. kom.: 730 115 578

Zawsze potrzebne

Lista rzeczy zawsze przydatnych w schronisku.

Sponsorzy

    Przyjaciele Schroniska
 

Statystyki

Wszystkich: 1456009
Dzisiaj: 30
Online: 5

Wybieramy psa

Jaki zwierzak pasuje do Ciebie?

Zanim zaczniesz wybierać psa lub kota zastanów się. Przy wyborze zwierzaka musisz wziąć pod uwagę kilka podstawowych elementów:

 1. Twoje warunki mieszkaniowe muszą być odpowiednie dla nowego przyjaciela. Duży pies potrzebuje przestrzeni. Czy możesz zapewnić mu długie spacery albo wybieg w ogrodzie? Jeżeli jednak chcesz koniecznie dużego psa, to pamiętaj - musisz wyprowadzać go na długie spacery.
 2. Delikatny, gładkowłosy pies nie może mieszkać w budzie. Musi mieć ciepłe miejsce w mieszkaniu.
 3. Jeżeli pies ma być przyjacielem dziecka, lepiej wziąć młodego psa (powyżej 7 miesięcy!). Będzie on chętny do szalonych zabaw.
 4. Do osoby starszej i zrównoważonej pasuje pies lub kot w średnim wieku ewentualnie starszy. Takie starsze zwierzęta, wbrew obiegowym opiniom, doskonale się przyzwyczajają i są wspaniałymi przyjaciółmi na wiele lat. Opiekunowie zwierząt w schronisku chętnie pomogą w wyborze właściwego zwierzęcia.

Niektóre psy są apatyczne, zmęczone przebywaniem w schronisku czy tułaczką z jednego domu do drugiego.  Potrzebują spokojnego domu, gdzie nikt nie będzie zmuszał ich do zabawy, męczył. Adoptuj psa w momencie, gdy będziesz w stanie poświęcić mu dużo wolnego czasu.

Dziesięć głównych powodów, by zaadoptować dorosłego psa:

 1. Starsze psy nie załatwiają się na podłogę.
 2. Starsze psy już nie ząbkują i nie będą żuć twoich butów albo gryźć mebli.
 3. Starsze psy potrafią się lepiej skupić, gdyż zdążyły już złagodnieć. Z tego powodu uczą się szybciej.
 4. Starsze psy już wiedzą, co oznacza słowo 'nie'.
 5. Starsze psy szybciej dopasowują się do sytuacji, ponieważ zdążyły  już nauczyć się jak zostać członkiem stada przez umiejętne porozumiewanie się z resztą grupy.
 6. Starsze psy potrafią odpowiedzieć uczuciem natychmiast, gdy tylko znajdą nowy, kochający dom. Potrafią być wdzięczne za daną im drugą szansę.
 7. Widzisz co bierzesz - starsze psy, w odróżnieniu od szczeniąt, mają już ukształtowany swój wygląd i charakter. Szczenięta często rozwijają się zupełnie inaczej niż sugerował ich wczesny wygląd.
 8. Starsze psy są gotowe natychmiast zostać towarzyszami życia, gotowe do pieszych i samochodowych wycieczek oraz do każdego innego twojego ulubionego zajęcia rekreacyjnego.
 9. Starsze psy pozostawiają Ci więcej wolnego czasu, gdyż są mniej wymagające niż szczenięta, z którymi trzeba się bawić i nimi zajmować.
 10. Przy starszych psach wyśpisz się lepiej, gdyż dostosowują się one do trybu życia opiekuna i nie trzeba ich w nocy karmić, głaskać ani wyprowadzać.

KAŻDY, KTO KIEDYKOLWIEK PRZYGARNĄŁ BIEDNE, NIECHCIANE ZWIERZĘ  WIE, ŻE NIGDZIE NA ŚWIECIE NIE ZNAJDZIE PRZYJAŹNI, WDZIĘCZNOŚCI I ODDANIA RÓWNIE WIELKIEGO JAK TO, KTÓRE OKAZAĆ POTRAFI ADPTOWANY PIES LUB KOT.

Będąc w schronisku i wybierając psa, zwróć uwagę na jego reakcję, gdy podchodzisz do niego. Weź go na smycz i pospaceruj z nim chwilę - zobacz jak reaguje na inne psy. Jeżeli masz dzieci, przyjedź z nimi do schroniska i zobacz jak pies będzie się zachowywał w ich towarzystwie. Pies może posiadać ukryte negatywne zachowania - np. może być agresywny wobec dzieci. Wysłuchaj opinii kierownika i pracowników schroniska na temat psa. Nie sądź, że pies się przyzwyczai, gdy reaguje na Ciebie niechętnie, a chcesz go wziąć tylko dlatego, że jest ładny i rasowy.