Szybki kontakt

Gminne Schronisko dla Zwierząt
Jamrozowizna 1,
42-270 Kłomnice
Tel.: 34 321 5 987
Tel. kom.: 730 115 578

Zawsze potrzebne

Lista rzeczy zawsze przydatnych w schronisku.

Sponsorzy

    Przyjaciele Schroniska
 

Statystyki

Wszystkich: 1431929
Dzisiaj: 86
Online: 76

Higiena

Rutynowa opieka nad zwierzęciem obejmuje czyszczenie mu pyska, sprawdzanie pazurów i pielęgnację sierści - szczotkowanie, czesanie, strzyżenie, kąpiel.


Szczotkowanie


Psy gładkowłose i krótkowłose należy 1-2 razy w tygodniu szczotkować pod włos za pomocą gumowej szczotki. W ten sposób  zebieramy martwe włosy i brud, a następnie usuwamy łupież szczotką z prawdziwego włosia. Rasy krótkowłose z obfitym podszerstkiem (np. labrador) należy szczotkować regularnie, usuwając kołtuny i splątania włosa szczotką i grzebieniem. Natomiast długie włosy z gęstym podszerstkiem (np. bernardyn) wymagają energicznego szczotkowania.

Kąpiel

Zdarza się, że psa trzeba wykąpać. Nie używajmy do kąpieli szamponów przeznaczonych dla ludzi, ponieważ psy mają inne pH skóry i może to spowodować u nich łupież. W sprzedaży są dostępne różnego rodzaju szampony z dodatkiem środków odżywczych i dezynfekujących, które można dobrać stosownie do rodzaju skóry i włosa naszego pupila. Psa najlepiej kąpać w wannie i bardzo uważać, aby woda nie dostała się do uszu. Pod łapy należy położyć gumową matę, żeby pies się nie ślizgał. Woda powinna być letnia. Postarajmy się, by kąpiel była doświadczeniem przyjemnym, a nie stresującym. Szampon (lub szare mydło) nie może dostać się do nosa i oczu psa. Ważne jest  dokładne opłukanie psa, zwłaszcza (pachy), gdzie pozostawienia szamponu może spowodować podrażnienia skóry.