Szybki kontakt

Gminne Schronisko dla Zwierząt
Jamrozowizna 1,
42-270 Kłomnice
Tel.: 34 321 5 987
Tel. kom.: 730 115 578

Zawsze potrzebne

Lista rzeczy zawsze przydatnych w schronisku.

Sponsorzy

    Przyjaciele Schroniska
 

Statystyki

Wszystkich: 1431911
Dzisiaj: 68
Online: 58

Zdrowy pies zimą

Niektórzy ludzie z powodu braku dużego domu lub odpowiednich warunków trzymają psa na dworze. W  rejonach, gdzie zimy mogą być ciężkie nasz pies  potrzebuje specjalnej troski.

Buda

W zimie odpowiednie schronienie jest podstawą. Buda powinna być sucha i ciepła (opieplona). Psy potrzebują wygodnego i komfortowego miejsca, by uciec od śniegu i zimnego wiatru. Zapewnia to duża  buda  wysłana słomą albo wyłożona karimatą. Buda powinna być szczelna, ustawiona na klockach lub beleczkach, aby podłoga nie dotykała ziemi, gdyż wtedy nasiąka wilgocią, gnije, a zimą przemarza. Należy upewnić się, czy buda nie stoi wejściem do wiatru. Otwór można  zasłonić kawałkiem koca. Aby pies nie wnosił do wnętrza brudu i nie moczył słomy, można przed budą dać przedproże, na którym pies zostawi błoto i śnieg. Posłanie wewnątrz budy powinno być okresowo zmieniane.  Mokre i brudne posłanie może być przyczyną chorób.

Pielęgnacja


Regularnie pielęgnuj sierść psa, aby utrzymywała zdrowy wygląd i dostarczała mu właściwej izolacji. Dla psów z krótką sierścią zima to najgorszy czas i nie należy ich wtedy trzymać na dworze. Długa sierść zapewnia dobrą izolację, a poplątane i martwe włosy mogą ją zmniejszyć, dlatego szczotkuj psa regularnie. 

Karmienie

Psy przebywające w zimie na dworze zużywają więcej energii, by utrzymać stałą temperaturę ciała. Aby twój pies był zdrowy, musisz mu dostarczyć dodatkowych kalorii i pokarm dobrej jakości. Dawaj psu codziennie świeżą wodę i pilnuj,aby nie było w niej śniegu czy lodu. Sprawdzaj też czy nie zamarza.

Zdrowie

W zimie psy są podatniejsze na choroby. Obserwuj swojego pupila, by jak najwcześniej zauważyć objawy choroby. Odmrożenie jest potencjalnym zagrożeniem, zwłaszcza dla psów bez odpowiedniego schronienia. Końcówki uszu, ogon i łapy są szczególnie na nie podatne. W czasie zimy chodniki posypywane są solą lub substancjami topiącymi lód. Podczas spaceru pies spożywa te substancje, co jakiś czas liżąc łapy. Może to doprowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych, zapalenia przełyku albo podrażnić  nogi. Przed spacerem łapy można posmarować specjalnym preparatem lub wazeliną. Po powrocie do domu umyj psu łapki ciepłą wodą. Długotrwałe przebywanie na zimnie i silnym wietrze może doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, może spowodować śmierć psa.