Szybki kontakt

Gminne Schronisko dla Zwierząt
Jamrozowizna 1,
42-270 Kłomnice
Tel.: 34 321 5 987
Tel. kom.: 730 115 578

Zawsze potrzebne

Lista rzeczy zawsze przydatnych w schronisku.

Sponsorzy

    Przyjaciele Schroniska
 

Statystyki

Wszystkich: 1474506
Dzisiaj: 13
Online: 9

Zdrownie i bezpieczeństwo

Od nas zależy dobre samopoczucie fizyczne i emocjonalne psa. Nie wystarczy dać mu jedzenie i dach nad głową. W czasie codziennych spacerów powinniśmy go bacznie obserwować, by upewnić się czy jest zdrowy. Należy go regularnie odrobaczać. Przynajmniej raz w roku odwiedzać  lekarza weterynarii i  szczepić psa przeciwko chorobom zakaźnym (nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kennelowy). Zalecany model szczepień dla psów dorosłych jest następujący: obowiązkowo co rok - wścieklizna i co drugi rok komplet szczepień (choroby zakaźne + wścieklizna). Lekarz weterynarii dokładnie zbada naszego pupila, osłucha mu serce i płuca, oceni jego  wygląd.

Dom musi być bezpieczny dla psa. Przedmioty niebezpieczne, tj. chemikalia czy toksyczne środki ochrony roślin, należy umieścić poza jego zasięgiem. Gdy wychodzimy z domu powinniśmy pozamykać drzwi i okna, zadbać o to, aby pies nie wydostał się na ulicę. Nasz pupil nie może mieć dostępu do warzywnika czy szklarni. Nie należy strzyc trawy w obecności psa ani przechowywać sprzętu wędkarskiego pachnącego rybami w jego zasięgu.

Wszystkie szczenięta oraz wiele dorosłych psów bardzo lubią coś gryźć. Zadbajmy, aby nasz pies miał co najmniej trzy różne zabawki do gryzienia. Psa, który lubi gryźć nie wolno zostawiać samego w pobliżu instalacji elektrycznej. Trzeba sprawdzić czy rośliny w naszym domu nie są trujące  (np. diffenbachie zaiwerają strychninę i są szczególnie groźne dla zwierząt). Jeżeli pies potrafi otwierać szuflady albo drzwi,  wszystkie środki chemiczne trzymajmy w bezpiecznym miejscu.

Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za  zdrowie naszego pupila, ale i za jego życie.

Pies powinien być nauczony posłuszeństwa, a w miejscach publicznych prowadzimy go na smyczy - nawet najspokojniejszy pies w gniewie, ze strachu lub bólu może ugryźć.

Nie zostawiajmy małych dzieci samych z psem. Aby zapobiec ewentualnym pogryzieniom zakładajmy mu kaganiec, zwłaszcza gdy pierwszy raz spotyka się z obcymi dziećmi. 

W miejscu publicznym pies obowiązkowo musi nosić kaganiec.